HARCERSTWO

50 TORUŃSKA DRUŻYNA HARCERSKA "JEMIOŁA"
IM. HM. JANINY BARTKIEWICZ

Drużynowa - pwd. Martyna Gajewska HO
e-mail: martyna.gajewska@zhp.net.pl
Strona szczepu na Facebook'u: https://www.facebook.com/50stdhigz/
Instagram szczepu: https://www.instagram.com/50virgosilva/

Zbiórki w roku szkolnym 2021-2022 odbywają się w środy, w godzinach 17.30-19.00.

Historia i działalność

50 TDH została powołana rozkazem L2/92 z dnia 15.01.1992r. Działamy w Szkole Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej od 2007 roku. Drużyna wchodzi w skład 50 Szczepu Toruńskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych "Virgo Silva" im. gen. Roberta Baden-Powella.

Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Drużyna harcerska zrzesza dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej. Cotygodniowe zbiórki drużyny odbywają się na przemian ze zbiórkami zastępów - małych grup harcerzy podzielonych ze względu na płeć oraz wiek, na czele których stoi zastępowy, "starszy brat". Harcerze podczas pracy śródrocznej zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne nie tylko na harcerskim szlaku, ale także w życiu codziennym. Przede wszystkim wszechstronnie się rozwijamy, zdobywamy nową wiedzę dotyczącą technik harcerskich, zgłębiamy swoje zainteresowania, zawieramy nowe znajomości. W drużynie każdy znajdzie coś dla siebie.

W ciągu roku wyjeżdżamy także na weekendowe biwaki, a w okresie letnim na dwutygodniowy obóz. W działaniach drużyny obecna jest praca z bohaterem - patronka "Jemioły" wywodzi się z Torunia. W pracy śródrocznej aktywnie uczestniczymy w imprezach organizowanych przez Hufiec ZHP Toruń, takich jak Złaz Drużyn Hufca Toruń czy Ogólnopolski Rajd Kopernikański.

Obrzędowość

• Nazwa - "Jemioła"

• Bohater - hm. Janina Bartkiewicz - zasłużona harcerka z Torunia

• Barwy - błękitno-białe (część niebieska - charakterystyczna dla drużyny, część biała - wspólna dla szczepu)

• Nakrycie głowy - harcerze po zrealizowaniu próby na stopień otrzymują beret w barwach drużyny - noszony na lewą stronę

• Hymn drużyny - "Harcerskie ideały"

• Proporzec drużyny

• Kronika drużyny

• Posiadamy także koszulki z logiem i nazwą drużyny

• Drużynowa - pwd. Martyna Gajewska HO, 17 lat
    Ukończone kursy: Kurs Drużynowych Harcerskich, Kurs Przewodnikowski, Kurs Pierwszej Pomocy, Kurs zastępowych.

• Przyboczny - odk. Jakub Magdowski, 21 lat

• Przyboczna - dh. Urszula Marcinkowska, 17 lat
    Ukończone kursy: Kurs Przewodnikowski, Kurs Pierwszej Pomocy, Kurs zastępowych.

• Zastępowa - pion. Tosia Biernat, 14 lat
    Ukończone kursy: Kurs zastępowych.

• Zastępowa - dh. Aniela Rosiak, 14 lat
    Ukończone kursy: Kurs zastępowych.

• Podzastępowy - Dominik Wegner, 12 lat

50 Toruńska Drużyna Harcerska "Jemioła"

50 TORUŃSKA DRUŻYNA STARSZOHARCERSKA "IMPEESA"

Drużynowy - dh. Artur Biliński HO
e-mail: artur.bilinski@zhp.net.pl
Strona szczepu na Facebook'u: https://www.facebook.com/50stdhigz/
Instagram szczepu: https://www.instagram.com/50virgosilva/

Zbiórki w roku szkolnym 2021-2022 odbywają się co tydzień w piątek, w godzinach 18.30-20.00.

Historia i działalność

50 TDSH została powołana w 2017 roku. Działamy w Szkole Podstawowej nr32 im. Armii Krajowej. Drużyna wchodzi w skład 50 Szczepu Toruńskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych "Virgo Silva" im. gen. Roberta Baden-Powella.

Drużyna starszoharcerska zrzesza dzieci z klas 7-8 szkoły podstawowej i z klas 1 szkół ponadpodstawowych. Drużyna w tym roku spotyka się na zbiórkach co tydzień. Harcerze podczas pracy śródrocznej zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne nie tylko na harcerskim szlaku, ale także w życiu codziennym. Przede wszystkim wszechstronnie się rozwijamy, zdobywamy nową wiedzę dotyczącą technik harcerskich, zgłębiamy swoje zainteresowania, zawieramy nowe znajomości. W drużynie każdy znajdzie coœ dla siebie.

W ciągu roku wyjeżdżamy także na weekendowe biwaki, a w okresie letnim na dwutygodniowy obóz. W pracy śródrocznej aktywnie uczestniczymy w imprezach organizowanych przez Hufiec ZHP Toruń, takich jak Złaz Drużyn Hufca Toruń czy Ogólnopolski Rajd Kopernikański oraz imprezach ogólnopolskich - m.in. Rajd Arsenał.

Obrzędowość

• Nazwa - "Impeesa"

• Barwy - zielono-białe (część zielona - charakterystyczna dla drużyny, część biała - wspólna dla szczepu)

• Nakrycie głowy - beret w barwach drużyny - noszony na lewą stronę

• Hymn drużyny

• Proporzec drużyny

• Drużynowy - dh. Artur Biliński HO, 17 lat
    Ukończone kursy: Kurs Przewodnikowski, Kurs Pierwszej Pomocy.

• Zastępowa - dh. Julia Kalinowska trop, 12 lat

• Zastępowa - dh. Hanna Wasita, 15 lat