Środowisko działania

50 Toruńska Drużyna Harcerska "Jemioła" im. hm. Janiny Bartkiewicz działa w Szkole Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej od 2007 roku.

drużynowa - sam. Bogna Brzóskniewicz
e-mail: bogna.brzoskniewicz@gmail.com
Strona szczepu na Facebook'u: https://www.facebook.com/50stdhigz/?fref=ts

Historia i działalność

50 TDH została powołana rozkazem L2/92 z dnia 15.01.1992r. W tym roku harcerskim będzie obchodziła swoje 25-lecie działania. Drużyna wchodzi w skład 50 Szczepu Toruńskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych "Virgo Silva" im. gen. Roberta Baden-Powella. Przy drużynie działa patrol starszoharcerski "Impeesa", w którego skład wchodzi młodzież gimnazjalna oraz patrol wędrowniczy "Exitibus" zrzeszający młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.

Drużyna harcerska zrzesza dzieci w wieku 10-13 lat. Cotygodniowe zbiórki odbywają się głównie w zastępach - małych grupach harcerzy podzielonych ze względu na płeć oraz wiek, na czele których stoi zastępowy, "starszy brat". W zbiórkach drużyny uczestniczą natomiast wszystkie zastępy. Harcerze podczas pracy śródrocznej zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne nie tylko na harcerskim szlaku, ale także w życiu codziennym. Przede wszystkim wszechstronnie się rozwijamy, zdobywamy nową wiedzę dotyczącą technik harcerskich, zgłębiamy swoje zainteresowania, zawieramy nowe znajomości. W drużynie każdy znajdzie coś dla siebie.

W ciągu roku wyjeżdżamy także na 3-dniowe biwaki, a w okresie letnim na dwutygodniowy obóz. W działaniach drużyny obecna jest praca z bohaterem - patronka "Jemioły" wywodzi się z Torunia. W pracy śródrocznej aktywnie uczestniczymy w imprezach organizowanych przez Hufiec ZHP Toruń takich jak Złaz Drużyn Hufca Toruń czy Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Nasz szczep w ostatnich latach wygrał konkurs na ekologiczną drużynę Hufca ZHP Toruń, który miał na celu upowszechnianie ekologicznych postaw.

Obrzędowość

• Nazwa - "Jemioła"

• Bohater - hm. Janina Bartkiewicz - zasłużona harcerka z Torunia

• Barwy - błękitno-białe (część niebieska - charakterystyczna dla drużyny, część biała - wspólna dla szczepu)

• Nakrycie głowy - harcerze po zrealizowaniu próby na stopień otrzymują beret w barwach drużyny - noszony na lewą stronę

• Hymn drużyny - "Harcerskie ideały"

• Proporzec drużyny

• Kronika drużyny

• Posiadamy także koszulki z logiem i nazwą drużyny

• Drużynowa - sam. Bogna Brzóskniewicz, 17 lat
    Ukończone kursy: Kurs Drużynowych Harcerskich, Kurs Przewodnikowski. Realizuję próbę na stopień instruktorski oraz stopień Harcerki Orlej.

• Opiekun drużyny - pwd. Julia Jaranowska HO, 20 lat
    Ukończone kursy: Kurs Drużynowych Harcerskich, Kurs Podharcmistrzowski, Kurs Pierwszej Pomocy. Realizuję próbę na stopień podharcmistrza oraz stopień Harcerki Rzeczpospolitej.

• Przyboczny - odk. Jakub Magdowski, 15 lat
    Realizuje próbę na stopień ćwika.

50 Toruńska Drużyna Harcerska "Jemioła"