WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Asystentura Comeniusa

W roku szkolnym 2013/2014 od 2 września 2013r. do 10 kwietnia 2014r. w szkole gościła nauczycielka z Turcji, pani Figun Bozok. Asystentka przebywała w naszej szkole w ramach programu "Asystentura Comeniusa", będącego częścią programu "Uczenie się przez całe życie". Opiekunem asystentki w sprawach formalnych oraz merytorycznych był nauczyciel języka angielskiego, pan Adam Załuski.

We wrześniu asystentka miała czas na zaaklimatyzowanie się w naszej szkole i pierwsze tygodnie spędziła na poznaniu szkoły oraz obserwacji lekcji jęz. angielskiego prowadzonych przez naszych nauczycieli. W tym czasie asystentka przeprowadziła w każdej klasie 1-6 lekcję o geografii i kulturze Turcji. W październiku pani Figun Bozok rozpoczęła samodzielne prowadzenie zajęć w obecności nauczycieli jęz. angielskiego w wybranych klasach trzecich, piątych i szóstych.

W drugim semestrze nastąpiła niewielka zmiana planu zajęć i łącznie asystentka Figun Bozok prowadziła 12 godzin dydaktycznych tygodniowo w klasach trzecich, czwartych, piątych i szóstych. W drugim semestrze odbyły się również jedne zajęcia taneczne dla dzieci i nauczycieli. Pod koniec pobytu w dniu 8 kwietnia asystentka wraz z wybranymi uczniami z klas 5C, 6A oraz 6B przygotowała Dzień Turecki, podczas którego uczniowie z klas czwartych, piątych oraz szóstych wraz z nauczycielami mieli sposobność poznać codzienne zwyczaje panujące w Turcji (np. picie tradycyjnej herbaty, sposób witania się, tradycja henny) oraz zobaczyć, jak w Turcji wygląda wesele.

Dzięki pracy z asystentką uczniowie mieli możliwość usprawnienia umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim poprzez rozmowy na lekcjach, w trakcie przerw oraz po zajęciach (np. w trakcie wyjść/wyjazdów). Z pewnością uczniowie zwiększyli swoją motywację do nauki języka angielskiego, ponieważ zobaczyli, że znajomość języka obcego jest niezbędna do komunikacji z osobą pochodzącą z innego kraju.

O spostrzeżeniach pani Figun Bozok dotyczących pobytu w Polsce można przeczytać w poniższym artykule z Nowości:

Kliknij na miniaturce zdjęcia, żeby powiększyć.