Imprezy kulturalne

Biblioteka jest miejscem, w którym co roku odbywa się wiele imprez kulturalnych, takich jak spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy czytelnicze, wystawy książek. Organizowane są również wycieczki do innych bibliotek publicznych i naukowych.

Od czterech lat, co roku, w bibliotece szkolnej odbywa się spotkanie z ciekawym człowiekiem. Zapraszamy ludzi, których nazwiska są znane dzieciom z książek, gazet, występów teatralnych. Naszymi gośćmi byli między innymi:

Stanisław Marian Piechowicz - żołnierz AK, poeta. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII, którzy działalność AK znali jedynie z książek i filmów. Poeta w barwny sposób opowiadał o swoich losach wojennych i powojennych, gawędę przeplatał recytacją swoich wierszy.

Benon Frąckowski - znany toruński przewodni, autor książki "Legendy toruńskie". Spotkanie zgromadziło uczniów klas IV i V. Pan Frąckowski jak przystało na wielkiego gawędziarza i miłośnika Torunia, zaprowadził dzieci w świat legend opowiadał o ich powstaniu, zachęcał do odkrywania świata legend. Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Z baśnią i legendą przez Polskę".

Czesław Jarmusz - człowiek, którego pasją są zdjęcia. Uczniowie klas VI mieli okazję zapoznać się z historią fotografii, obejrzeć najcenniejsze zdjęcia artysty, zapoznać się z techniką fotografowania.

Anna Chęćko - aktorka Teatru Baj Pomorski zapoznała uczniów klas IV z różnymi rodzajami lalek używanymi w teatrze. Dzieci miały okazję same animować kukiełkę, jawajkę, pacynkę. Takie spotkanie przyczyniło się do większego zainteresowania teatrem. Okazało się, że wiele osób zna postacie, które były animowane przez p. Anię jednak nie myślało, że np. głosu tym lalkom użycza kobieta.

Biblioteka nie może istnieć bez różnorakich konkursów, które są w niej organizowane. Powszechnie wiadomo, iż każdy konkurs mobilizuje ucznia do czytania, poszukiwania nowych wiadomości, rozwijania swoich umiejętności plastycznych, teatralnych. Możliwość zdobycia nagrody, uzyskania pochwały od nauczyciela czy zdobycia dobrej oceny są dla uczniów bardzo ważne.
Przez dziesięć lat pracy biblioteki szkolnej zorganizowano wiele konkursów. Można tu wymienić: Konkursy Wiedzy o Lekturze dla poszczególnych poziomów, Konkurs Pięknego Czytania, Czy znasz wiersze Jana Brzechwy, Czy znasz twórczość Juliana Tuwima, Z Baśnią i legendą przez Polskę, Literaccy Milionerzy, Mój ulubiony bohater książkowy, Projektujemy ekslibris biblioteki, Wybieramy książkę roku, Gdybym był Andersenem, Mój przyjaciel Harry Potterr, Mądrej głowie dość krzyżówka, Konkurs Pięknego Czytania.
Działania te popularyzują czytelnictwo oraz zachęcają młodych ludzi do spotkania z książką.