PROMOCJA ZDROWIA

Szkoła promująca zdrowie

Definicja Szkoły Promującej Zdrowie

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
  • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

MODEL SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

Szkoła promująca zdrowie

Główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie:
  1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania.
  2. Troska o dobre samopoczucie uczniów i wszystkich pracowników.
  3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.
Cele Szkoły Promującej Zdrowie:
  1. Kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie każdej osoby w rodzinie i w społeczności lokalnej.
  2. Zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów.
  3. Umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości.
  4. Zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki, włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania.
  5. Wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego.
  6. Włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991r.

Nasza szkoła uzyskała pierwszy Certyfikat Wojewódzki Szkoły Promującej Zdrowie w 2003 roku. Historia naszej działalności w zakresie edukacji prozdrowotnej jest więc bardzo długa i ma charakter ciągły. Koncentruje się na podwyższaniu kompetencji całej społeczności szkolnej w zakresie dbałości o zdrowie oraz tworzeniu w szkole dobrych warunków do pracy i przyjaznej atmosfery. Staramy się też, aby cała społeczność podejmowała działania na rzecz poprawy własnego samopoczucia i zdrowia.

Rozwiązywaliśmy wiele problemów priorytetowych dotyczących: edukacji prozdrowotno-ekologicznej, profilaktyki stomatologicznej, pierwszej pomocy przedmedycznej. Od kilku lat skupiamy się na zdrowym odżywianiu. Realizujemy program "Zdrowo się odżywiamy" opracowany przez Zespół do spraw Promocji Zdrowia.

Skład Zespołu do spraw Promocji Zdrowia:
  • Przewodnicząca - dyrektor Beata Skruszewicz
  • Szkolny Koordynator ds. Zdrowia - Marzena Rybicka
  • Anna Dziawa
  • Joanna Gall
  • Karolina Kamińska
  • Lucyna Kletkiewicz
  • Anna Miszewska
  • Julia Obernikowicz
  • Anita Popowska
  • Beata Tarczewska
  • Agata Wantoch-Rekowska